VI C 1592/22 - uzasadnienie Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z 2023-10-04
VI C 1592/22
UZASADNIENIE
Fakty:
Pomiędzy pozwanym (...) S.A. w W. a (...) S.A. w P. [dalej, także (...)] zawarto umowę ubezpieczenia odpowiedzialności władz spółki [fakt bezsporny].
Zgodnie z Sekcją 3 pkt 7 Dodatku nr 1 Szczególnych Warunków (...) Odpowiedzialności Władz Spółki [dalej, także (...)], koszty obrony oznaczają poniesione lub w imieniu Ubezpieczonego, za uprzednią pisemną zgodą Ubezpieczyciela, konieczne i uzasadnione koszty, opłaty i wydatki m.in. w związku z prowadzeniem rozmów ugodowych, sądowego postępowania karnego lub cywilnego, postępowania administracyjnego lub sądowoadministracyjnego lub też innego rodzaju postępowania w związku z jakimkolwiek Roszczeniem.
Koszty obrony nie obejmują wynagrodzeń Osoby Ubezpieczonej, koszty jej czasu lub innych kosztów ponoszonych przez Spółkę.
Koszty obrony mogą być poniesione w ramach kosztów awaryjnych określonych w § 19.
Zgodnie z Sekcją 3 pkt 8 Dodatku, koszty porady prawnej oznaczają konieczne koszty wynagrodzenia prawnika posiadającego uprawnienia zawodowe, poniesione przez Osobą Ubezpieczoną za uprzednią pisemną lub mailową zgodą Ubezpieczyciela w celu przygotowania obrony lub uzyskania porady, w jaki sposób aktywnie uniknąć oczekiwanego Roszczenia lub je zminimalizować – w związku z okolicznościami, co do których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że mogą one spowodować podniesienia Roszczenia wobec Osoby Ubezpieczonej. Do wynagrodzenia prawnika zalicza się również poniesione przez niego koszty wynikające z konieczności skorzystania z usług odpowiedniego eksperta lub biegłego w celu przygotowania porady prawnej. Koszty porady prawnej nie obejmują wynagrodzeń Ubezpieczonego, koszty jego czasu lub innego rodzaju kosztów ponoszonych przez Spółkę.
Zgodnie z Sekcją 3 pkt 9 Dodatku, koszty postępowania przygotowawczego oznaczają konieczne i uzasadnione koszty, opłaty i wydatki poniesione przez Osobę Ubezpieczoną lub w jej imieniu, za uprzednią pisemną lub mailową zgodą Ubezpieczyciela, bezpośrednio w związku z przygotowaniem się do Postępowania Przygotowawczego oraz uczestniczenia w nim. Koszty Postępowania Przygotowawczego nie obejmują wynagrodzeń Ubezpieczonego, koszty jego czasu ani innego rodzaju kosztów ponoszonych przez Spółkę
Zgodnie z Sekcją 5 § 30 Dodatku, jeżeli w zakres danego Roszczenia wchodzą sprawy zarówno objęte, jak i nieobjęte ochroną ubezpieczeniową na podstawie Umowy (...), Ubezpieczyciel dokona słusznego i prawidłowego podziału kwoty S. pomiędzy Ubezpieczonego, Ubezpieczającego i jego Podmioty Zależne, z uwzględnieniem ryzyka prawnego i finansowego przypadającego na sprawy objęte ochroną ubezpieczeniową na podstawie Umowy (...) i sprawy nieobjęte taką ochroną [k. 42, 45-46, 52].
Powód J. K. od 07/06/2008 do 16/12/2015 był (...)Zarządu w (...). W trakcie pełnionej funkcji powód był objęty u pozwanego ubezpieczeniową ochroną. Źródłem ochrony była umowa ubezpieczenia odpowiedzialności władz spółki [fakty bezsporne].
Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie postanowieniem z 25/09/2020, sygn. akt PO 1 Ds. 296.2018 przedstawił powodowi zarzut z art. 229 § 1 w zw. z art. 12 § 1 kk. Zarzut obejmował okres od 29/06/2012 do 31/03/2017. Okres przypadał na czas zajmowania przez powoda stanowiska(...) Zarządu (...) [k. 103-104].
Dnia 05/10/2020 powód zawarł umowę o świadczenie usług prawnych z adw. B. C., której przedmiotem jest świadczenie powodowi pomocy prawnej w procesie karnym, aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego. Ustalono wynagrodzenie godzinowe w kwocie 550 PLN netto za godzinę faktycznie przepracowaną w wykonaniu zlecenia przez adwokatkę i prawników działających z jej upoważnienia. Nadto adwokatce przysługuje zwrot uzasadnionych, udokumentowanych kosztów poniesionych przez nią i prawników, działających z jej upoważnienia w związku z realizacją zlecenia [fakt bezsporny].
Koszty obrony powoda wyniosły 37.207,50 PLN brutto [fakt bezsporny].
Powód 12/10/2020 zgłosił pozwanemu szkodę z 25/09/2020 w oparciu o umowę ubezpieczenia – OC Członków Władz Spółki [fakt bezsporny].
Pozwany 09/02/2021 przyznał powodowi 18.603,75 PLN odszkodowania [fakt bezsporny]. Odmówił spełnienia świadczenia w pozostałym zakresie.
Dowody:
Stan faktyczny nie był sporny między stronami. Dlatego ustalenia faktyczne poczyniono zgodnie z art. 229 i 230 k.p.c. oraz posłużono się dowodami z dokumentów.
Prawo:
Odpowiedzialność pozwanego w realiach niniejszej sprawy ma charakter umowny. Tym samym wysokość odszkodowania za szkodę określa się w ramach swobody umów.
Pozwany nie zanegował podstawy swojej odpowiedzialności. Zakwestionował jedynie wysokość roszczenia. Powołał się na § 30 Dodatku [k. 199v-200]. Pozwany nie ma racji, twierdząc, że w zakres roszczenia powoda wchodzą sprawy nieobjęte ochroną ubezpieczeniową. W ogóle nie wyjaśnił dlaczego sprawa powoda nie jest w części objęta tą ochroną. Argumentacja zawarta w odpowiedzi na pozew jest tak lakoniczna, że sąd nie jest w stanie wyprowadzić z niej żadnego logicznego sensu [k. 200].
Zarzut karny postawiony powodowi miał bezpośredni związek z pełnieniem przez niego funkcji (...) Zarządu (...). Z tych względów nie było podstawy do podziału kwoty szkód pomiędzy: ubezpieczonego, tj. powoda, ubezpieczającego, tj. (...) i jego podmioty zależne.
Podsumowując, powodowi należy się od pozwanego 37.207,50 PLN odszkodowania. Stanowi ono objęte ochroną umowy ubezpieczenia odpowiedzialności władz (...) – koszty obrony. Powód poniósł je na poczet usług prawnych świadczony przez profesjonalną prawniczkę. Potrzeba pokrycia koszów obrony wynikała bezpośrednio z postawianego 25/09/2020 powodowi zarzutu karnego. Postawiony zarzut związany był z zajmowaniem przez powoda stanowiska (...) Zarządu (...).
W postępowaniu przedsądowym pozwany wypłacił powodowi 18.603,75 PLN odszkodowania. W związku z czym powodowi należało się jeszcze 18.603,75 PLN brakującego odszkodowania. Roszczenie odsetkowe zostało zgłoszone właściwie. Pozwany tego nie kwestionował. Więc ustawowe odsetki za opóźnienie zasądzono zgodnie z pozwem [k. 3].
Wobec powyższych orzeczono, jak w pkt I wyroku.
W pkt II wyroku o kosztach procesu orzeczono zgodnie z art. 98 k.p.c. Na zasądzone od pozwanego na rzecz powoda 4617 PLN zwrotu kosztów procesu złożyły się: 17 PLN skarbowej opłaty od pełnomocnictwa [k. 15], 1000 PLN opłaty od pozwu [k. 196], 3600 PLN wynagrodzenia adwokata.
Zarządzenia:
(...)
(...)
(...) (...)
[]
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie
Data wytworzenia informacji: